Wiadomości

Co wiemy o kantorach online? Praktycznie wszystko

Dla wielu osób kantor online może być jeszcze czymś zupełnie nowym i niepoznanym. W praktyce jednak takie miejsca nie mają żadnych tajemnic i nigdy nie miały, ponieważ wiemy o nich praktycznie wszystko niezależnie od tego, z jakiej strony analizować ich istnienie i działanie.

Mechanizm działania

Pluskantor.pl, internetowy kantor wymiany walut, to wymiana walut w pełnym tego słowa znaczeniu. Wymiana następuje pomiędzy podmiotami, które posiadają różne waluty, a nie pomiędzy podmiotami i kantorem. Taki sposób działania kantorów możliwy jest dzięki temu, że opierają one swoje istnienie na giełdach walutowych. Niemal idealna płynność rynków walutowych sprawia, że transakcje można przeprowadzać w dowolnym czasie, na dowolne kwoty i zawsze mieć pewność, że będą one zachodziły natychmiastowo. Klikamy w przycisk i gotowe.

Forex, czyli giełda walutowa, jest bardzo dokładnie regulowany, dzięki czemu wymiana walut online nie odbywa się na zasadzie jakichś umów pomiędzy prywatnymi podmiotami, ale na prawdziwym, dokładnie kontrolowanym rynku giełdowym. Nie wolno tej kwestii bagatelizować, ponieważ taki charakter rynku walutowego sprawia, że z całą pewnością można stwierdzić, iż nikt nigdy nie zniknie z naszymi pieniędzmi. Po prostu nie ma ryzyka straty.

Struktura właścicielska

Co równie ważne, dokładnie znana jest też struktura właścicielska tego typu podmiotów. Jest to istotne, ponieważ nawet najlepiej pilnowane rynki są w stanie doprowadzić do poważnych problemów, jeśli ktoś celowo działa w tym kierunku. Komisja Nadzoru Finansowego bada, czy osoby odpowiedzialne za zakładanie kantorów internetowych i ich prowadzenie, czyli członkowie zarządu, to osoby posiadające odpowiednie kompetencje i zapewniające właściwy poziom bezpieczeństwa. Oznacza to na przykład, że takimi instytucjami nie mogą kierować osoby skazane za przestępstwa skarbowe i inne przestępstwa umyślne.

Nadzór przez odpowiednie instytucje państwowe jest prowadzony cały czas i my także, jako zwykli klienci mamy dostęp do odpowiednich danych. Spółki kapitałowe, takie jak kantory działające w sieci, mają obowiązek publikowania danych na temat tego, kto nimi zarządza i jaki na przykład jest majątek tych osób. Nie są to oczywiście informacje, które każdy kantor by reklamował i przesadnie rozpowszechniał, ale dla osoby chcącej się dowiedzieć, zdobycie informacji nigdy nie jest żadnym problemem.