Ciekawostki

Zagraniczne wczasy – wymiana walut

Wczasy zagraniczne są już opcją na równi z wczasami krajowymi. Osoba cyniczna może powiedzieć, że spowodowane jest to w dużej mierze faktem, że ceny nad naszym morzem i ogólnie w naszych miejscowościach turystycznych są na pewno porównywalne z cenami na Zachodzie, a do tego jakość usług jeszcze zazwyczaj odstaje od tego, czego można spodziewać się w Grecji czy Hiszpanii. Pomijając jednak te kwestie, wyjazd zagraniczny to konieczność wyłożenia dość dużych pieniędzy. Warto jest postarać się, by były to możliwie małe wydatki bez żadnych kompromisów w kwestii jakości wypoczynku.

Zapłać za wczasy w walucie

Niektóre biura podróży oferują nam bardzo ciekawą opcję. Polega ona na możliwości zapłacenia za wyjazd w walucie obcej – walucie kraju, do którego jedziemy. Czasami ta opcja jest mniej przyjemna, ponieważ większość rzeczy opłacanych jest w złotówkach, a niektóre kwestie musimy opłacać w walucie. Częściej jeszcze jest to widziane jako problem niż okazja, ale w rzeczywistości jak najbardziej jest to dla nas korzystne. Możemy bowiem uniknąć w ten sposób spreadów.

Musimy sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że jeśli płacimy za coś 1 000 euro, a kurs euro wynosi 3,80zł, nie mamy co liczyć na to, że nasz rachunek wyniesie 3 800 złotych. Na pewno będzie więcej. Pytanie tylko, czy będzie to 3 820 złotych, czy będzie to 4 100 złotych. Druga z tych opcji jest typowa w sytuacji, kiedy zapłacimy za wszystko w złotówkach. A jak zrealizować pierwszą opcję?

Internetowy kantor wymiany walut

Pomoże nam w tym gieldawalut.com, czyli kantor online. Jest to serwis internetowej wymiany walut, w którym obowiązuje kurs walut online. Różni się on od kursów w kantorach i bankach tym, że jest to kurs wymiany, a nie kurs handlu, czyli nie ma do niego doliczonego klasycznego spreadu. Pozostaje niewielka prowizja, która jednak zazwyczaj nie przekracza jednego procenta.

Infrastruktura internetowa pozwala zmniejszyć koszty praktycznie w każdej sytuacji i nie inaczej jest to w przypadku wymieniania walut. Jedynym dodatkowym kosztem, jaki się pojawi, jest konieczność posiadania rachunku w walucie obcej, na który będą mogły trafić wymieniane pieniądze. Większość banków prowadzi dla swoich klientów darmowe konta w najpopularniejszych walutach, więc planowanie wyjazdu do Włoch czy Francji na pewno nie spowoduje powstania wysokich kosztów finansowych. Trzeba oczywiście tylko wybrać odpowiedni bank, bo oferty są bardzo różne.