Ciekawostki

Jak wyleczyć jaskrę?

Jedną z poważniejszych chorób oczu w XXI wieku jest jaskra. To podstępna choroba, która zwykle przychodzi niezauważona, a nie leczenie jej we właściwym czasie, może doprowadzić nawet do trwałej ślepoty. Często lekceważymy takie objawy jak ból głowy, nadmierne łzawienie, i zganiamy je wszystkie na prowadzone zbyt szybkie życie czy zmęczenie po ciężkim dniu pracy.

Okulista Warszawa – wizyta raz w roku

Kiedy jeszcze uczęszczamy do szkoły, zwykle pielęgniarki środowiskowe monitorują stan zdrowia uczniów i przeprowadzają rutynowe badania pod kątem właściwego widzenia i zdrowia oczu. Gdy wchodzimy w świat osób dorosłych, samodzielnie powinniśmy zatroszczyć się o stan swojego zdrowia, także pod kątem profilaktycznych badań okulistycznych.

Lekarz specjalista jakim jest okulista Warszawa nie tylko zbada nasz wzrok pod kątem prawidłowego widzenia, ale również sprawdzi stan siatkówki i ciśnienie w oku, dzięki czemu wykluczy inne poważniejsze choroby oczu. Dlatego tak ważne są badania kontrolne, które powinny odbywać się przynajmniej raz w roku, o ile lekarz okulista nie zaleci inaczej.

Leczenie jaskry nie jest skomplikowane

W chwili gdy lekarz okulista stwierdzi u nas chorobę oczu, jaką jest jaskra, podejmie odpowiednie kroki w kierunku jej skutecznego leczenia. W zależności od tego jak bardzo postąpiła choroba w naszym oku, lekarz zastosuje wszystkie konieczne środki ostrożności, zleci bezinwazyjne badania, przepisze leki bądź skieruje pacjenta na operację, a raczej bezbolesny i wyjątkowo bezpieczny zabieg.

Najczęściej leczenie jaskry odbywa się za pomocą zabiegu, na którym wykonuje się laserowe obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia w oku. Tego rodzaju zabiegi laserowe mogą być cyklicznie powtarzane. Jeżeli jaskra postępuje zbyt szybko i lekarz zleca operację na oku, taki zabieg chirurgiczny także jest w pełni bezpieczny, a chirurg robi na oku tylko niewielkich rozmiarów nacięcie w tęczówce, dzięki czemu usunięty zostaje wodnisty płyn, a stan oka wyraźnie się poprawia.

Jedną z poważniejszych chorób oczu jest właśnie jaskra, jeżeli tylko będziemy systematycznie odwiedzać okulistę, badać się i kontrolować wszystkie niepokojące objawy, każda choroba zostanie wykryta na początku jej postępowania. Same objawy jaskry też bywają niezauważalne, dlatego tak istotne są cykliczne badania i kontrolowanie własnego stanu zdrowia, także u lekarza okulisty.

 

Dodaj komentarz