W ostatnim czasie dość często słyszymy w mediach, że dla złotówki nastają trudne czasy. Nie jest to do końca prawdą, ale nie da się nie zauważyć, że kursy walut obecnie nie prezentują się zbyt obiecująco, szczególnie jeśli mowa o kupowaniu obcych walut. Co to oznacza dla nas wszystkich?
Droższy import, bardziej konkurencyjny eksport
Zmiany kursów walut mają wieloraki wpływ na gospodarkę krajową. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że każdy wzrost wartości złotówki jest dla gospodarki dobry, a każdy jej spadek zły. Czasami jest wręcz odwrotnie, jednak cały mechanizm wartości złotego w kraju, to bardziej złożona sprawa.
Obecnie największym problemem polskiej gospodarki jest deprecjacja złotówki w stosunku do dolara. Nie jest to spadek zbyt silny, a stwierdzenia i tezy mówiące o krachu walutowym nie są prawdziwe. Niestety zmiany kursów są widoczne i złotówka wyraźnie traci do wartości dolara. Jest to zjawisko negatywne dla gospodarki, ponieważ ogromna część polskiego importu surowców, rozliczana jest właśnie w dolarze amerykańskim. Wzrost jego wartości, oznacza np. wyższy koszt paliw. To przekłada się na równie wysoki koszt innych dóbr, także tych produkowanych w kraju.
Z drugiej strony, niższa wartość złotówki oznacza, że towary eksportowane na obcych rynkach są tańsze, przy niezmienionym zarobku dla eksportera. Znacznie łatwiej jest wtedy prowadzić ekspansję na rynki zagraniczne i łatwiej jest też pozyskiwać nowych partnerów biznesowych. W takiej sytuacji, konkurencja może zwiększyć ceny o kilka procent, my natomiast mamy możliwość zmniejszenia wartości dóbr, dzięki czemu osiągniemy natychmiastowe zwycięstwo na rynku.
Wyższe wydatki gospodarstw domowych
Dla przeciętnego Polaka, taki rozwój sytuacji walutowej na rynku, obecnie nie jest jeszcze odczuwalny. Wzrosły ceny paliw, oraz innych dóbr i usług, jednak nie są one jeszcze tak widoczne. Wzrosły także koszty wyjazdów zagranicznych, co przekłada się na zmniejszony przepływ turystyki zagranicznej.
Jednak z tym problemem możemy sobie doskonale poradzić, poprzez zmniejszanie kosztów wymiany walut. Rezygnacja z usług tradycyjnego kantoru czy wymiany walut w banku, na rzecz kantoru online Amronet.pl, to możliwość zmniejszenia spreadu z około 5% do 0,5% w zależności od waluty.
Jeżeli zdecydujemy się na internetowy kantor wymiany walut, wyraźnie zniwelujemy zmianę kursu walut, a co najważniejsze zaoszczędzimy i sprawimy że wyjazd wakacyjny będzie tańszy. Wymiana walut online w Amronet.pl, to doskonałe rozwiązanie dla każdej rodziny, która szuka dodatkowych sposobów na obniżenie kosztów wakacyjnego pobytu za granicą.
Spadek polskiej waluty i co dalej?
Złoty polski cały czas uważany jest za walutę „kraju na dorobku”. Umieszcza się ją w tak zwanym koszyku walut krajów rozwijających się, co oznacza że wszelkie zawirowania gospodarcze czy polityczne w Turcji, na Węgrzech czy nawet na Ukrainie, będą miały znaczny wpływ na kondycję złotówki.
Deprecjacja polskiej waluty niekorzystnie wpływa na rozwój gospodarki krajowej, w tym także możliwość korzystania z wyjazdów zagranicznych. Jednak poprzez wymianę waluty online w kantorach internetowych, możemy zaoszczędzić na spreadzie, a co za tym idzie zmniejszyć koszty wakacji w innym kraju.