Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

Wykresy: kołowy, geochart oraz liniowy


Wykresy Wykresy są jednym z lepszych sposobów na przedstawienie jakichś dany, np. pokazanie wzrostu liczby artykułów na blogu w danych okresie czasu lub wzrostu wartości PageRank naszej strony. Dzięki świetnym narzędziom od Google możemy tworzyć przejrzyste i czytelne wykresy, które przykuwają oko użytkownika.

Google oferuje nam wiele typów wykresów. W tym wpisie przedstawię trzy ich rodzaje.

1. Kołowy

Kod odpowiedzialny za pokazanie danych:

Task oznacza w tym przypadku rodzaj zajęcia natomiast Hours per Day oznacza ile dziennie godzin spędzamy wykonując te czynności.
Oczywiście w przypadku wizualizacji danych możemy pobrać dane z bazy danych do odpowiednich kolumn w skrypcie JavaScript.

2. Geochart

Wykres tego typu jest użyteczny, gdy chcemy wyświetlić, np. liczbę wejść na naszą stronę z danego kraju.

Aby powstał wykres należy w skrypcie:

W miejsce Country wpisać kraje a w miejsce Popularity, np. liczbę wejść na naszą stronę. Oczywiście można dodawać więcej niż tylko te dwa pola. Nazwy krajów muszą być napisane w języku angielskim lub za pomocą skrótów, np. DE dla Niemiec lub ES dla Hiszpanii. ( Pełen wykaz skrótów).

3. Liniowy

Ostatnim prezentowanym tu wykresem jest wykres liniowy. Jego przykładowym zastosowaniem jest wizualizacja wzrostów i spadków liczby odwiedzin strony internetowej. Jest on jednym z najczęściej spotykanym wykresów obok wykresu kołowego.

Tak jak w poprzednich wykresach, informacje umieszczamy w tablicy data.

Przykłady własne:

a) Przykładowy wykres kołowy – podział systemów operacyjnych:

Wykres - systemy operacyjne

b) Przykładowy wykres liniowy – wzrost i spadek liczby odwiedzających:

Wykres liniowy - liczba odwiedzających

Kod do obu wykresów jest dostępny w kodzie źródłowym wersji demonstracyjnej.

Podsumowując, wykresy są świetnym narzędziem, dzięki któremu możemy przekazywać informacje w prosty i przejrzysty sposób. Są bardzo często stosowano w panelach administracyjnych lub w narzędziach do analityki internetowej(google analytics).

Źródło: https://developers.google.com/chart/