Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

„ToDo”, czyli własna lista rzeczy do zrobienia w PHP


Moja lista "ToDo"Dawno już nie pisałem na blogu więc tym razem postanowiłem przygotować dla was coś specjalnego. Jest to skrypt ToDo, czyli moja lista rzeczy do zrobienia. Dzięki niemu będzie można zapisywać swoje notatki, edytować oraz usuwać.


Kod na Githubie

Szkielet strony oparty jest na Twitter Bootstrap, przez co nie jest ‚lekkim’ szablonem. Oczywiście można go zmodyfikować do własnych potrzeb.

1.Jak zacząć używać?

Wchodzimy w plik config.php. Znajduje się tam tablica z danymi konfiguracyjnymi:

Powyższe dane są domyślne. Jeśli zachodzi potrzeba ich zamiany, nic nie stoi na przeszkodzie.
Aby skrypt działał poprawnie, musimy uzupełnić powyższe dane, które są potrzebne podczas łączenia się z bazą danych.

2. Oznaczenia:

Zrobione

Button, który opowiada za aktualizację notatki. Wówczas zmienia się jej status na „zrobione”.

Edycja notatki

Button, który opowiada edycję notatki. Przenosi na stronę, na której można edytować notatkę.

Usuwanie notatki

Button, dzięki któremu możemy usunąć notatkę.

Uaktualnij notatkę

Jeśli potrzebujemy uaktualnić notatkę ten button zmieni status notatki na „Aktualne”.

3. Informacje dodatkowe.

– Skrypt w większości jest oparty na technologi Ajax,
– Jeśli notatka nie będzie miała statusu „Zrobione” a aktualny czas będzie większy od daty wygaśnięcia notatki pojawi się napis „Czas minął – DD/MM/YYYY”,
– Skrypt można dowolnie modyfikować, jednak trzeba zostawić informacje o autorze skryptu,
– Autor nie odpowiada za ewentualne szkody spowodowane nieprawidłowym działaniem skryptu,
– Data zawsze musi być podana w formacje DD/MM/YYYY,
– Aby móc korzystać ze skryptu musisz ręcznie założyć nową bazę danych a następnie w PhpMyAdmin wkleić kod z pliku database.sql.

 • Sam stworzyłem i używam podobnego rozwiązania na własne potrzeby, ale podoba mi się intuicyjność i prostota Twojego skryptu 🙂

 • a ja się przywalę do przycisków – przecież one nie mają w sobie treści! to są puste odnośniki… dlatego też nienawidzę systemu ikonek Bootstrapa. żeby jakoś to ratować, pokusiłbym się o aria-label

  • W następnej wersji skryptu na pewno wezmę pod uwagę dodanie aria-label. Dzięki za informację.

 • Naprawdę fajny skrypt. Mój wygląda bardziej rozbudowany, właśnie z aria-label i kilkoma dodatkowymi opcjami. Może opublikuję też na moim blogu.

  • Wkrótce zamierzam uruchomić osobną skryptotekę, gdzie będą wszystkie moje dotychczasowe skrypty. Co do „ToDo”, to była wersja 1.0, czyli absolutne minimum, wkrótce pojawi się bardziej rozbudowany skrypt.

 • Bardzo mi się podoba, czegoś takiego brakuje mi w google calendar. Dobra robota!

 • Link nie działa, a skrypt bardzo by Mi się przydał, czy jest jeszcze możliwość jego pobrania?

  • Dzięki za informacje, już możesz pobrać skrypt.

 • Skrypt jest fajny, ale brakuje mi dwóch rzeczy. W formularzu dodawania nowych notatek można by zastosować „Datepicker” (http://jqueryui.com/datepicker/). Druga rzecz to format archiwum, lepiej żeby był to zip niż rar, bo ja teraz mam np. problem z otworzeniem tego pliku na służbowym komputerze.

  • Co do Datepicker: obecnie mam restrukturyzację wszystkich skryptów, więc wezmę się w najbliższym czasie także za skrypt ToDo. Co do archiwum masz na myśli skryptotekę?

   • chodzi o format plików do pobrania w skryptotece, format zip. jest bardziej „user friendly”, na windzie nie trzeba dodatkowych programów do rozpakowania archiwum.

    • Nie ma problemu. Ale dla pewności *.rar też zostawię 🙂

 • Próbowałem zainstalować skrypt na lokalnym serwerze jak i na hostingu, w obu przypadkach dostaję błąd „Fatal error: Call to a member function query() on a non-object in /home/u799634833/public_html/sozl/todo.class.php on line 169”. Tabela w PMA jak i dane dostępowe dobrze ustawione.

 • Po co dajesz możliwość zmiany nazwy tabeli, skoro i tak później ustawiasz jej nazwę na sztywno?

  • W pliku sql.sql znajduje się skrypt tworzący tabelę o nazwie notes. W pliku z klasą todo.class.php, w metodzie setData() jest domyślnie ustawiona tabela jako notes i nie powinno się jej zmieniać. Resztę powinno ustawić się samemu.

 • Mam jeszcze jedno pytanie, jakie funkcje zostały zablokowane w demie.

  • Dodawanie, usuwanie, edytowanie oraz zmienianie statusu.

 • shinodapl

  Witam , świetny skrypt brakuje mi tylko aby było logowanie i opcja ew. dodania współdzielenia notatek z innym użytkownikiem.