Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

Plik konfiguracyjny oraz jego zastosowanie w PHP


Plik konfiguracyjnyTematem dzisiejszego wpisu będą pliki konfiguracyjne, czyli te, które mają rozszerzenie *.ini. Możemy w nich przechowywać rozmaite dane, na przykład: domyślny język strony, domyślne kodowanie czy też dane potrzebne do połączenia się z bazą danych.

Mamy trzy proste pliki:

1.index.php:

2. config.ini

3. .htaccess

W pliku index.php za pomocą funkcji parse_ini_file() z łatwością uzyskujemy dostęp do pliku config.ini. Funkcja ta zwraca nam tablicę z danymi.

W htaccess dodatkowo zabezpieczamy plik konfiguracyjny. Dzięki temu po wpisaniu w przeglądarkę: http://www.example.com/config.ini wyskoczy nam informacja, że dostęp do pliku jest zabroniony. Onacza to, że dostęp do pliku mają tylko pliki na naszym serwerze.

Jak widzimy skrypt jest bardzo prosty ale za to bardzo użyteczny.

  • Dzięki za kolejny przydatny wpis. Ogarniam sobie właśnie pierwszą stronę budowaną od podstaw za pomocą PHP i wszystkie te wskazówki są bardzo cenne. W WordPressie plik konfiguracyjny wygląda niemal identycznie 🙂

  • to w koncu pliki *.php, czy pliki *.ini?
    Poki co to Ty pokazujesz plik *.php (2)

    • Poprawione, została tylko regułka w pliku htaccess