Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

Plik *.json – jego zastosowanie oraz obsługa w PHP


Pliki json W dzisiejszym wpisie przedstawię do czego służą pliki posiadające rozszerzenie *.json, jakie jest ich zastosowanie w PHP oraz sposób ich wykorzystania. PHP udostępnia trzy funkcje, dzięki którym możemy obsługiwać pliki z tego typu formatem. JSON jest sposobem wymiany danych, jest formatem tekstowym, będącym podzbiorem JavaScript’u. Jest również wykorzystywany do przekazywania danych w aplikacjach opartych na AJAX’ie.

Pliki json to tak na prawdę tablicę, w którym przechowywane są dane, czyli klucz i wartość. W tych plikach można również tworzyć tablice wielowymiarowe.

Po co nam pliki json oraz ich obsługa w PHP?
Przykładowo można zapisać informacje o użytkownikach z bazy w celu ich dalszej obróbki lub po prostu aby zrobić kopie danych.
Ponad to Facebook udostępnia nam wszystkie swoje dane w formacie json.

PHP udostępnia mam następujące funkcje:
a) mixed json_decode (string $json [, bool $asocjacyjnie = false [, int $poziom_zagłębienia = 512 [, int $opcje = 0 ]]])
b) string json_encode ( mixed $wartość [, int $opcje = 0 ] )
c) int json_last_error ( void )

Na potrzeby artykułu przygotowałem następujący kod:

Ale po kolei. Na początku objaśnię działanie tego kodu:

Funkcja file_get_contents(‚example.json’) ma za zadanie odczytać zawartość pliku example.json bez jakiegokolwiek formatowania.
Natomiast potem po przekazaniu wartości zwróconej przez file_get_contents() funkcja json_decode() formatuje ciąg tak aby zwrócić tablicę z danymi. Funkcja ta jako drugi argument przyjmuje wartość booleanowską: true lub false. W przypadku true zwróci nam się tablica z danymi a w przeciwnym razie gdy argument przyjmie wartość false(domyślne) pojawi nam się obiekt pliku example.json, czyli będzie miał na początku: object(stdClass)#1 (1) .

Następnie za pomocą var_dump() wyświetlamy całą zawartość pliku w formie tablicy.

Drugą częścią skryptu jest automatycznie stworzenie nowego pliku z rozszerzeniem json. W tym celu przygotowałem wielowymiarową tablicę zawierającą różne języki programowania. Potem za pomocą funkcji json_encode() zwracany jest ciąg, gotowy do zapisania w pliku json. Dodatkowo sprawdzam czy istnieje już taki folder jak file.json. Jeśli istnieje wyświetla się odpowiedni komunikat. W przeciwnym razie za pomocą funkcji file_put_contents() wstawiamy wcześniej utworzony ciąg do pliku file.json.

Chciałbym również wspomnieć o funkcji json_last_error(), która wyświetla błąd, który mógł wystąpić podczas parsowania pliku json.
Więcej na temat tej funkcji znajdziesz w manualu.