Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

Kurs PHP – zaawansowany. Recenzja kursu.


strefa_kursowDzisiejszy wpis zostanie poświęcony recenzji jednego z zaawansowanych kursów PHP, który można zakupić na stronie Strefy Kursów. Kurs ten jest adresowany do osób, który miały już styczność z językiem skryptowym PHP. Kurs ten można uzyskać w postaci płyty DVD lub w postaci elektronicznej.

Rozdziały w kursie:

1. Obiektowe aspekty PHP
2. Obiektowe aspekty – rozwinięcie
3. Praca z bazą danych
4. Paginacja
5. Walidacja formularza w PHP
6. Praca z danymi XML
7. Obsługa plików w PHP
8. Sesje
9. Filtrowanie danych

Krótki opis rozdziałów

Pierwszy dział, czyli „Obiektowe aspekty PHP”, wprowadza średnio-zaawansowanego programistę w świat obiektowego programowania(OOP). Opisano między innymi sposób deklaracji klasy, metody, czy też właściwości klasy.

W drugim dziale, czyli „Obiektowe aspekty – rozwinięcie”, zostały przedstawione bardziej zaawansowane techniki OOP. Przykładowo został przedstawiony sposób użycia interfejsów oraz klas abstrakcyjnych. W tym dziale znalazły się również informacje co to są metody typu getter i setter. Bardzo dobrym pomysłem ze strony autora była osobna lekcja na temat obsługi wyjątków.

Dział „Praca z bazami danych” przedstawia sposób dodawania, usuwania, aktualizowania danych w bazie danych za pomocą MySQLi. Ten dział zawiera 11 lekcji poświęconych obsłudze baz danych.

Kolejnym działem zawartym w kursie jest „Paginacja”. Bardzo się cieszę, że taki dział powstał, ponieważ uważam, że wręcz idealnie nadaje się do Zaawansowanego Kursu PHP. W rezultacie mamy gotowy kod, który możemy użyć we własnych projektach. W 3 lekcji została również przedstawiona przykładowa implementacja stronnicowania.

W piątym rozdziale autor przedstawił sposoby walidacji danych pochodzących z formularza. Uważam, że ten rozdział powinien się raczej znaleźć w podstawowym kursie PHP a nie zaawansowanym. Nie mniej jednak w tym dziale znalazły się ciekawe rozwiązania walidacji za pomocą tablic, warunków i pętli, które zdecydowanie są na poziomie średnio-zaawansowanym. Poza tym uważam, że lepsze od wyrażeń regularnych, użytych do walidacji emaila jest funkcja filter_var.

W tym rozdziale(„Praca z danymi XML”) został zaprezentowany sposób użycia plików z rozszerzeniem XML. W tym dziale kursu została użyta biblioteka SimpleXMLElement. Autor kursu stworzył przykładowy plik ze strukturą XML. Następnie dokładnie został wytłumaczony sposób pobierania poszczególnych danych z pliku z tymże rozszerzeniem. Zostały również przedstawione poszczególne metody zawarte w tej bibliotece, mn.i metoda asXML().
Ponad to, w tym dziale można się dowiedzieć jak wprowadzić nowe dane do pliku XML z poziomu PHP bez ingerencji w jego strukturę. W trzeciej lekcji w tym dziale został pokazany sposób jak za pomocą pętli oraz specjalnej funkcji, która parsuje kod XML wyprowadzić dane na ekran. Ponadto została dodana drobna funkcjonalność, która reguluje ilość wyświetlanych wyników z pliku XML.

Następnie mamy rozdział o obsłudze plików z poziomu PHP. W tym rozdziale zostały przedstawione i wytłumaczone takie skrypty jak upload plików do katalogu oraz ich walidacja(został przedstawiony sposób jak sprawdzić poprawność rozszerzenia, typu oraz rozmiaru pliku. W tym dziale pojawiły się funkcje typowe dla tego działu, np. file_exists() lub move_uploaded_file(). Ponadto znajduje się także lekcja pokazująca zastosowanie baz danych oraz uploadu plików. Pokazano również skryptu umożliwiający pobieranie plików na dysk.

Przedostatni rozdział jest krótko poświęcony sesjom. Jeśli chodzi o ten dział mam podobne zdanie jak z działem o walidacji. Raczej powinien się znaleźć w kursie podstawowym. Dział ten zawiera 2 lekcji, w których zostały zaprezentowane funkcje związane z obsługą sesji. Nie mniej jednak druga lekcja jest jak najbardziej na poziome zaawansowanym, ponieważ autor przedstawił skrypt, który manipuluje czasem wygaśnięcia sesji.

Ostatnim działem kursu jest „Filtrowanie danych”. Z racji, że zostały użyte funkcje, które zostały wprowadzone do PHP stosunkowo niedawno, myślę, że taki dział nie jest złym pomysłem. Osobiście uważam, że autor mógłby połączyłby dział „Filtrowanie danych” wraz z „Walidacja formularza w PHP”.

Statystyka, czyli kurs w liczbach

Kurs zawiera:
– 9 rozdziałów,
– 52 lekcji
– 5.5h – łączy czas trwania lekcji

Podsumowanie

Kończąc ten wpis chciałbym powiedzieć, że mimo niewielkich wad, kurs z pewnością jest wart polecenia. Bardzo mi się podobało to, że autor używa funkcji, które zbyt często się nie pojawiają w skryptach innych osób, np. interface_exists. Warto też dodać, że wciąż są tworzone kursy na podstawie zdeprecjonowanych funkcji mysql_*, na szczęście w tym kursie autor używa MySQLi, czyli MySQL Improved. Szkoda, że autor nie uwzględnił w tym kursie takich rozszerzeń jak SOAP czy też cURL. Myślę, że dodanie dwóch działów opisujących te rozszerzenia byłoby idealnym pomysłem na urozmaicenie zaawansowanego kursu PHP.

Jeśli chciałbyś nabyć ten kurs video możesz ją znaleźć na stronie strefy kursów – Kurs PHP – zaawansowany. W tym wydawnictwie można również znaleźć kursy z zakresu programowania, edycji wideo czy też grafiki. Szkolenia z podanego zakresu oraz wiele innych możesz znaleźć na stronie wydawnictwa, czyli http://strefakursow.pl/

Pozdrawiam,
Dominik Ryńko

 • Co do obiektówki – są wyjaśnione traits i namespaces?

  Jeśli chodzi o bazy danych, powinien być przedstawiony PDO, jako uniwersalny interfejs obsługi baz danych. Baza danych != MySQL (tym bardziej dzisiaj).

  Paginacja – czy zaprezentowane rozwiązanie oparte jest o klasę?

  >Poza tym uważam, że lepsze od wyrażeń regularnych, użytych do walidacji emaila jest funkcja filter_var.
  Czy aby na pewno? 😉
  No i jeśli to kurs zaawansowany, to mam nadzieję, że wszystko jest ładnie opakowane w klasę Validator.

  Rozdział o XML IMO zupełnie niepotrzebny. Obecnie de facto standardem jest JSON, bo jest… po prostu lepszy 😉 XML to przekombinowany format, który powinien zostać w SVG.

  Co do sesji – mogłaby zostać stworzona jakaś ładna klasa do ich obsługi (albo nawet zastępująca natywną implementację).

  > Szkoda, że autor nie uwzględnij w tym kursie takich rozszerzeń jak SOAP czy też cURL.
  Mam nadzieję, że żartujesz 😉 SOAP to przecież… najgorsze dziecko XML. Tego się nie da używać w normalny sposób. Go REST.
  Co do cURL-a – to prehistoryczne, dziwne rozszerzenie. Dopóki się tego nie otoczy ładnymi funkcjami/klasami, to jest nieużywalne.

  • Kurs nie zawiera lekcji o traits’ach ale za to zawiera lekcje o przestrzeniach nazw. Jeśli chodzi o PDO to autor raczej założył, że każdy ma zainstalowaną bazę danych MySQL a więc uznał, że PDO jest zbędne. Zawsze lepsze MySQLi niż MySQL, choć osobiście używam PDO. Co do paginacji – nie jest oparte na klasie. Jeśli chodzi o regexa to mnie przekonałeś 😉 Niestety brak takowej klasy 🙁 Być moe i XML jest wypierany przez JSON, nie mniej jednak z pewnością dużo osób jeszcze go używa. Wspominając o SOAP i cURL miałem na myśli, że chciałbym zobaczyć jakieś rozszerzenie PHP i właśnie jako przykład wymieniłem te 2 biblioteki.