Wykryto działanie AdBlocka!

Prawdopodobnie masz właczonego Adblocka. Korzystanie z bloga jest całkowicie darmowe. Jeśli jednak chcesz docenić prace autora, wyłacz blokowanie reklam dla tej witryny, aby jeszcze bardziej zmotywowac autora do dalszej pracy oraz częstszej publikacji artykułów.

Dziękuje :)

Treść główna bloga

Artykuły

Format JSON i zarządzanie nim w jQuery


jquery logoNa moim blogu pisałem już na temat popularnego formatu JSON. W tym wpisie przedstawiłem sposób użycia tego formatu z poziomu języka serwerowego, czyli PHP. Dzięki temu formatowi można z łatwością przesyłać dane między poszczególnymi elementami aplikacji. Przykładowo JSON wykorzystuje się w AJAX’ie jako format do przesyłania danych, o czym napiszę nieco później. JQuery jako niezwykle popularny framework JavaScript, ma wbudowane dwie funkcje do obsługi tego typu struktur danych.

I. Pierwszą funkcją, jaką możemy operować w jQuery jest jQuery.parseJSON.
Jako argument przyjmuje ciąg znaków w formacie JSON, który ma zostać przeanalizowany przez funkcję.

Przykład:

W zmiennej string mamy nasze dane z formacie JSON. Do Zmiennej result został przypisany wynik sparsowania przez funkcję parseJSON zmiennej string.
Za pomocą console.log(result) mamy podgląd w konsoli jak wygląda już sparsowany ciąg.
Przykładowo dodałem jeszcze alert(result[„name”]);, aby pokazać jak możemy uzyskać dostęp do danych.

Uwaga! Jako argument funkcji jQuery.parseJSON nie można podać nazwy pliku z danymi w formacie JSON, np: jQuery.parseJSON(‚file.json’). Taki kod nie zadziała.

II. Inną funkcją jakiej możemy używać jest jQuery.getJSON().

Przykładowy kod:

Sposób użycia funkcji $.getJSON() jest bardzo prosty. Jako pierwszy argument podajemy nazwę pliku z rozszerzeniem json, natomiast drugi to handler dla funkcji, która zostanie wywołana w przypadku gdy skrypt zakończy się sukcesem.

Dzięki tym funkcjom możemy operować na plikach JSON.

Przydatne linki:
http://api.jquery.com/jQuery.getJSON/
http://api.jquery.com/jQuery.parseJSON/